Smutné výročí – Mistr Imi Lichtenfeld (9/1/2021)

Je sobota 9.1.2021 a na dnešní den připadá smutné výročí – přesně před 23.lety nás navždy opustil zakladatel Krav Maga – mistr Imi Lichtenfeld neboli Imi Sde-Or.

Imi Lichtenfeld
Imi Lichtenfeld

Narodil se 26.5.1910 v dnešní Budapešti, ale záhy se jeho rodina přestěhovala do Bratislavy. Narodil se do doby konce Rakousko-Uherské monarchie a předzvěsti I.světové války. Imiho otec Samuel Lichtenfeld působil v Bratislavě jako „trenér“ četnictva a učil je dovednostem přežití, které si osvojil díky svému bohatému životu u cirkusáků. Také podporoval Imiho sportovní rozvoj. Imi dělal gymnastiku, plavání, zápas i box. V roce 1928 stal juniorským a v roce 1929 dokonce dospěláckým šampiónem v zápase.

Zhoršující se politická situace v 30.letech (nástup nacismu) vedli Imiho k útěku do Palestiny (1940). Zde se díky svým zkušenostem a dovednostem stal jedním z výcvikářů, který učili jednotky židovské domobrany (Palmach, později Hagana). V roce 1948 vznikl stát Izrael a Imi nastoupil jako výcvikář IDF (Izraelské obranné síly = židovská armáda). Zde působil do roku 1963, kdy z aktivní služby odešel. V roce 1964 proběhl první veřejný kurz Imiho sebeobrany, kterou nazval Krav Maga (= hebrejsky: „boj zblízka“).

V 80.letech se Krav Maga dostává díky Imimu do amerických bezpečnostních složek, v 90.letech se z ní stává celosvětový fenomén. Do ČR přichází přes Polsko v roce 2007.

Bohužel celosvětového úspěchu Krav Maga se už Imi nedožil. Právě dnes to je přesně 23.let od jeho úmrtí. Kdyby tušil, jakou legendou se Krav Maga v posledních letech stala.

OSS, Mistr Imi.